Więźniowie geografii

W turbulentnych czasach zadajemy sobie więcej pytań dotyczących „sił” kierujących otaczającym nas światem. Szukamy związków przyczynowo-skutkowych, wzorców i modeli, które pozwolą nam lepiej zrozumieć złożoność występujących w nim zjawisk i znaleźć sposób na poruszanie się w dżungli hipotez.

Na co dzień zajmujemy się tymi zjawiskami w obszarze zarządzania i budowania biznesu, ale szukając inspiracji, sięgamy dziś po lekturę grubego kalibru. „Więźniowie geografii” Tima Marshalla to niesamowicie wartościowa pozycja na półce każdego poszukiwacza odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące przyszłości nas, naszego kraju i naszej cywilizacji. Pozwalająca lepiej zrozumieć dzisiejszy świat poprzez analizę… geograficznych przyczyn rządzących nim reguł. Autor dowodzi mocnej tezy – że uwarunkowania, w których żyjemy, kształtują nasze możliwości, sposoby działania i kierunkują naszą energię. Prezentuje arkana światowej geopolityki, która bezwzględnie determinuje aktywności całych narodów, państw i kontynentów.

Dlaczego Rosja „musiała” zaatakować Ukrainę? Czy Chiny mają realną szansę stać się supermocarstwem? Czy zmierzch cywilizacji zachodniej to nieunikniona konsekwencja jej położenia geograficznego? Czy kraje Afryki zawsze będą „grać w drugiej lidze”? Na te i więcej innych ważkich pytań znajdziesz odpowiedź w tej pasjonującej analizie dzisiejszego świata, lepszej od 100 lekcji historii i geografii razem wziętych.

Aż żałujemy, że nie pojawiła się – z oczywistych przyczyn – w czasach naszej młodości, bo pozwoliłaby nam „błysnąć” erudycją podczas niejednego egzaminu czy podtablicowej „odpytywanki”. Co więcej, niesie w sobie wiele analogii do zagadnień dotyczących między innymi biznesu, przywództwa czy kultury organizacyjnej. Absolutny „must” na książkowej liście, inny od typowych menedżerskich klasyków. A dla tych, którzy zostaną „wciągnięci” przez jej treści – polecamy suplement w postaci „atlasu” dzisiejszego świata i kontynuacji, w której autor próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, „co będzie dalej” z dzisiejszym światem…

Udostępnij artykuł:
Przemysław Skrzek
Autor:

Przemysław Skrzek

Przedsiębiorca i edukator
Przedsiębiorca i specjalista w branży IT, executive manager, praktyk nowoczesnych metod zarządzania. Pomysłodawca i animator ogólnopolskiego klastra firm informatycznych ITCorner. Certyfikowany menedżer, trener i coach biznesu, a także muzyczny… multiinstrumentalista.
wróć do góry