Trajektorie 2021

Kilka tygodni temu mieliśmy przyjemność wziąć udział w arcyciekawym, kameralnym wydarzeniu branżowym o nazwie Trajektorie 2021 i przedstawić krótka prezentację pt. „Razem w czasach post-covid – czy warto zadbać o łączące nas więzi?”. Otaczający nas świat zmienia się bardzo dynamicznie, a nowa rzeczywistość niesie wiele nowych szans i możliwości, chociażby związanych z coraz bardziej popularnym modelem pracy hybrydowej. Choć większości z nas towarzyszy optymizm, na naszych oczach powstają również nowe „mury”, symbolizujące nowe wyzwania i zagrożenia.

Przygotowując się do wystąpienia ponownie sięgamy do „skarbnicy”, jaką jest dla nas ITCorner i możliwość wymiany myśli i doświadczeń w gronie zrzeszonych w nim przedsiębiorców. Za nami trudny czas – z powodu pandemii COVID19 przeżyliśmy nieplanowaną transformację z organizacji w pełni skupionej na działaniach „w realu” – budowaniu relacji podczas różnego rodzaju spotkań – do organizacji „online”, powoli powracającej do działań stacjonarnych.

Czego się nauczyliśmy?

Mieliśmy wiele obaw, czy uda nam się zmierzyć z tą ciężką próbą siły kultury naszej organizacji – w praktyce odkryliśmy na nowo wiele starych prawd, które przekuwamy w rekomendacje na „nowe czasy”:

  1. Strategia zaczyna się od idei. W naszym przypadku ta idea jest często niewysłowiona, ale wszyscy członkowie organizacji ją czują i przekazują „z pokolenia na pokolenie”. To przyciąga nowych członków – w pierwszej kolejności to jacy jesteśmy, a nie to, co robimy.
  2. Ludzie są… najważniejsi. W przypadku naszego zespołu to raptem 3 osoby i to relatywnie od niedawna pracujące stale na potrzeby naszej organizacji. To mało i bardzo… dużo zarazem, a do tego wielka odpowiedzialność członków ITCorner za ludzi, który są naszym kluczowym asetem.
  3. Zaufanie buduje się poprzez działanie. W naszej organizacji aktywni są Ci, którzy zaangażują się w jakąś inicjatywę. Jeżeli poczują „moc bycia razem” i włożą w działania swoją energię, wtedy zazwyczaj zostają z nami już na zawsze. Ci, którzy tego nie doświadczą, odchodzą lub stają się pasywnymi obserwatorami działań innych.
  4. Zmiana rodzi nowe możliwości. Dla nas były nimi m.in. możliwość wyjścia na całą Polskę, a także przeskalowania naszej działalności i ilości wydarzeń „razy 5”. Stało się to dzięki nowym technologiom i udostępnieniu zasobów naszej organizacji znacznie szerszemu gronu odbiorców i interesariuszy.
  5. Nic nie zastąpi kontaktu „na żywo”. Bardzo mocno głowimy się nad tym, jak zadbać o kulturę organizacyjną w czasach pracy hybrydowej i naturalnej pokusy spychania różnych aktywności do „onlinu”. Wizyta na Trajektoriach umocniła nas w przekonaniu, że spotkania bezpośrednie, praca „ramię w ramię” i towarzyszący jej przepływ energii, to bardzo silna i coraz trudniej dostępna waluta.

Together is better

Mając na uwadze powyższe dochodzimy do oczywistej, choć  trudnej w „implementacji” konkluzji – jesteśmy szczęśliwi, gdy… dbamy o nasze relacje, gdy… budujemy synergie, gdy… tworzymy wartość. Nie da się tego robić na dłuższa metę zdalnie, co wcale nie oznacza, że zdobycze pracy hybrydowej nie mogą być nam w realizacji tego celu bardzo pomocne. Jako istoty społeczne, jesteśmy stworzeni do „bycia razem” i tego życzymy wszystkim w tych „dziwnych” czasach walki z rosnącym osamotnieniem i poszukiwania nowego sensu.

Gorąco podziękowania dla organizatorów wydarzenia – krakowskiego studia projektowania biznesu EDISONDA – za zaproszenie i możliwość podzielenia się refleksją na temat „pracy w czasach post-COVID” z rzeszą przesympatycznych współpracowników i partnerów firmy, a także za udostępnienie zapisu video z wystąpienia, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy:

Udostępnij artykuł:
Przemysław Skrzek
Autor:

Przemysław Skrzek

Przedsiębiorca i edukator
Przedsiębiorca i specjalista w branży IT, executive manager, praktyk nowoczesnych metod zarządzania. Pomysłodawca i animator ogólnopolskiego klastra firm informatycznych ITCorner. Certyfikowany menedżer, trener i coach biznesu, a także muzyczny… multiinstrumentalista.
wróć do góry