Progresywne przywództwo

Wyobraź sobie sytuację, w której przygotowujesz się do objęcia funkcji prezesa wymarzonej firmy i nagle otrzymujesz polecenia zostania… głową innej organizacji. Przed takim wyzwaniem stanął David Marquet – dowódca atomowej łodzi podwodnej Marynarki Wojennej USA. Co więcej, jego nowy okręt – pod względem skuteczności operacyjnej i morele załogi – był w momencie rozpoczęcia tej niecodziennej misji na samym dnie rankingów amerykańskiej floty podwodnej, a służący na nim marynarze uciekali na ląd przy pierwszej nadarzającej się okazji…

Jak Kapitan Marquet poradził sobie z tym paraliżującym zadaniem? Jakim cudem w ciągu dwóch lat wyprowadził „USS Santa Fe” na wyżyny skuteczności operacyjnej? Jak zmienił zarządzanie powierzoną mu jednostką w kierunku progresywnej kultury organizacyjnej, wykorzystując zaangażowanie całej załogi? Dlaczego mogło to się wydarzyć w strukturach organizacji, która słynie z procedur, rozkazów i wielopoziomowej hierarchii? Ta treściwa publikacja to lektura obowiązkową nie tylko dla entuzjastów dobrych morskich opowieści i militarnych konotacji w zarządzaniu.

Turn the ship around

Autor tej niezwykłej książki dzieli się zakończoną happyendem historią transformacji przywództwa w „sytuacji bez wyjścia”. Gdy „odcięcie lin” – delegowanie kontroli, zaufanie kompetencjom załogi i dbałość o ekstremalną klarowność – stało się początkiem nowej drogi i okazją do zbudowania organizacji, która przetrwała swojego lidera. Zmiana postaw ludzki poprzez działanie, postawienie na model lider-lider, dawanie przykładu czy kwestionowanie status quo – to wybrane techniki, które można zastosować dowodząc nie tylko łodzią podwodną.

Dla tych, którzy zamiast czytać, wolą oglądać… wyśmienity wywiad z Kapitanem, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na temat transformacji przywództwa w czasach nieuniknionych zmian:

Udostępnij artykuł:
Przemysław Skrzek
Autor:

Przemysław Skrzek

Przedsiębiorca i edukator
Przedsiębiorca i specjalista w branży IT, executive manager, praktyk nowoczesnych metod zarządzania. Pomysłodawca i animator ogólnopolskiego klastra firm informatycznych ITCorner. Certyfikowany menedżer, trener i coach biznesu, a także muzyczny… multiinstrumentalista.
wróć do góry