Poza schematem

Lekko napisana, zaskakująca historiami, prowokująca faktami, niezwykle mądra książka „dla każdego”. Pokazująca świat jakim jest, a nie takim, jakim chcemy go widzieć. Analizująca drogi na szczyt wybitnych jednostek, ich cechy wspólne i uwarunkowania, dzięki którym osiągnęły ponadprzeciętny sukces.

Malcolm Gladwell, autor tej publikacji (znanej częściej pod angielskim tytułem „Outliers”), znalazł się na liście stu najbardziej wpływowych myślicieli i naukowców magazynu „Time”. Wskazuje na oczywiste, ale ze względu na szaleństwo poprawności politycznej pomijane fakty, kształtujące naszą karierę, osiągnięcia i możliwości.

Rozprawia się z mitem „człowieka sukcesu”, samodzielnie budującego swoją karierę. Obnaża uwarunkowania osób „ponadprzeciętnych”, takie jak miejsce i data urodzenia, kultura, stosowany język, relacje i kontakty osobiste, czy zwykłe szczęście do bycia w odpowiednim miejscu i czasie. To m.in. dzięki nim, oprócz pracowitości i inteligencji wspinają się na szczyt piramidy społecznej.

Z naszego punktu widzenia „droga na szczyt” wybitnej jednostki nie różni się wiele od transformacji organizacji. Jedno i drugie jest ciągłym, często żmudnym procesem, osadzonym w określonym czasie, miejscu, środowisku i przede wszystkim ludziach, ich wiedzy, doświadczeniach i emocjach. Warto o tym pamiętać szukając własnej drogi sukcesu.

Poniżej wizualne podsumowanie dla ceniących czas, design i skuteczność w działaniu.

Udostępnij artykuł:
Maciej Gawlik
Autor:

Maciej Gawlik

Przedsiębiorca i edukator
Doktor ekonomii, trener biznesu, przedsiębiorca w branży IT. Z zamiłowania i startupowiec innowator, posiadający wieloletnie doświadczenie z zakresu analizy danych i procesów biznesowych, przetwarzania informacji oraz wnioskowania biznesowego w dużych i małych organizacjach.
wróć do góry