ITCorner a progresywne organizacje

Właśnie wracamy z „Turkusowego Śniadania”, w trakcie którego mieliśmy okazję opowiedzieć o historii organizacji, której mamy przyjemność towarzyszyć od pierwszego dnia jej istnienia. ITCorner to ogólnopolski klaster firm branży IT. Razem z setką zaprzyjaźnionych firm tworzymy unikalny ekosystem społeczno-biznesowy nastawiony na otwartość, współpracę, synergię i innowacyjność.

Zrzeszamy dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa poszukujące swej drogi i próbujące różnych progresywnych metod zarządzania. Intensywnie uczące się od siebie nawzajem i wspólnie poszerzające swoje biznesowe horyzonty. Jako organizacja jesteśmy swoistym „poligonem doświadczalnym” dla rozmaitych idei, narzędzi i technik. Wspólnie szukamy naszej „drogi do turkusu”, a prywatnie – tworzymy grupę prawdziwych kompanów biznesowej podróży w nieznane.

Droga do turkusu

Geneza powstania ITCorner sięga pomysłu na wspólne biuro, którego… nie udało nam się wynająć. Ta pozorna porażka uruchomiła jednak lawinę niecodziennych wydarzeń, dzięki którym powstała unikalna wartość na wielu płaszczyznach. Nasze działania zataczają kolejne kręgi – poznajemy się, budujemy relacje, wymieniamy się doświadczeniami, wywieramy pozytywny wpływ na otoczenie instytucjonalne. Realizujemy niecodzienne projekty, których nikt z nas nie byłby w stanie zrealizować „w pojedynkę”. Ciekawostka – jako LEANSPIN – jesteśmy w pewnym sensie… dzieckiem ITCorner – to tutaj się poznaliśmy i odnaleźliśmy pomysł na wspólne działanie.

Gdy patrzymy na ITCorner z perspektywy kierujących nim paradygmatów organizacji i zarzadzania, widzimy wiele działań będących urzeczywistnieniem „drogi do turkusu”. Poszukiwanie ewolucyjnego celu, samoorganizacja i dążenie do pełni – tzw. „przełomy turkusu” – to rzeczywistość, która towarzyszy nam przez blisko 10 lat istnienia. Chyba nikt nie przewidywał takiego rozwoju wydarzeń, ale efekty, które udało się osiągnąć, zdają się potwierdzać niesamowitą skuteczność „turkusowego” podejścia. Towarzyszy nam również wiele dylematów, na które jeszcze nie znaleźliśmy odpowiedzi:

  1. Idea czy Wartość? Czy warunkiem koniecznym do realizacji wartościowego pomysłu, który przetrwa próbę czasu, jest głębsza idea? Czy może przeciwnie – idea wykluwa się powoli w cieniu wartości biznesowej?
  2. Lider czy Zespół? Czy marzenia i wizja lidera są motorem napędowym do działania osób, którym przewodzi? Czy może to zespół wykorzystuje energię lidera do urzeczywistnienia swych dążeń?
  3. Strategia czy Kultura Organizacyjna? Czy przepisem na sukces jest jasny cel i strategia prowadząca do jego osiągniecia? Czy może jednak ludzie, łączące ich relacje i tworzony przez nich unikalny „organizm”, w którym rodzi się nowa wartość i ukierunkowane działanie?

Dylematy te zdają się być uniwersalnymi dla każdej organizacji, a także wykraczać poza ramy czysto biznesowego myślenia. W ITCorner mierzymy się z takimi pytaniami, by wzajemnie inspirować się do rozwoju i szukać indywidualnych, dopasowanych do kontekstu, rozwiązań. A gdzieś w tle dzieje się „magia synergii biznesowych”… Nasze firmy pokonują kolejne przeszkody, poszukują nowych rynków, dzielą się kompetencjami i doświadczeniami w coraz szerszym gronie przedsiębiorców, menedżerów i specjalistów.

Together is better

Chcesz poczuć ideę ITCorner i wartości, które nas połączyły? Dowiedzieć się, jak można zbudować prężnie działającą społeczność szczęśliwych ludzi pomimo wszechobecnych deficytów? Poznać naszą drogę do bycia turkusową organizacją, która wpiera progresywne myślenie i wymianę doświadczeń blisko 300 liderów zrzeszonych w niej firm? Zobaczyć, dlaczego… „together is better”? Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z Turkusowego Śniadania:

Udostępnij artykuł:
Przemysław Skrzek
Autor:

Przemysław Skrzek

Przedsiębiorca i edukator
Przedsiębiorca i specjalista w branży IT, executive manager, praktyk nowoczesnych metod zarządzania. Pomysłodawca i animator ogólnopolskiego klastra firm informatycznych ITCorner. Certyfikowany menedżer, trener i coach biznesu, a także muzyczny… multiinstrumentalista.
wróć do góry