Od transformacji zwinnej do zwinności strategicznej

Krzysztof Langer,
CEO i współwłaściciel Admind

“Transformowanie ADMIND w bardziej zwinną organizację było dla nas niesamowitym doświadczeniem” – tak historię niecodziennego projektu transformacyjnego w największej polskiej agencji brandingowej podsumowuje Krzysztof Langer, prezes zarządu i współwłaściciel firmy.

Był sierpień 2018 roku, gdy spotkaliśmy się z Krzyśkiem i jego wspólnikiem po raz pierwszy. Rozwijana przez nich dynamicznie organizacja, zatrudniająca blisko 100 młodych i kreatywnych pracowników w Polsce i za granicą, szukała sposobu na podniesienie efektywności działania. Rozważano m.in. wprowadzenie zarządzania przez cele, tradycyjnego zarządzania projektami, a także twardych narzędzi controllingowych.

Zwinność jako filozofia działania

Spędziliśmy razem kilka dni, rozmawiając z właścicielami i kluczowymi pracownikami firmy, by zrozumieć realia ich pracy i zbudować strategię wprowadzania zmian. W trakcie tych spotkań pojawiło się wiele ciekawych wyzwań:

W efekcie warsztatów zrozumieliśmy, że potencjał firmy można uruchomić pracując nad kultura organizacyjną, zmieniając strukturę z hierarchicznej na projektową, wprowadzając zarządzanie zwinne i projektując odpowiednie dedykowane narzędzia controllingowe.

Projekt transformacji firmy podzieliliśmy na kwartalne etapy, zakończone przeglądem rezultatów i aktualizacją przyjętego harmonogramu. Na start – cykl warsztatów zarządzania zwinnego, a następnie pomoc w zdefiniowaniu docelowej struktury organizacyjnej i sukcesywna praca mentoringowo-coachingowa z każdym zespołem w firmie.

Działania transformacyjne prowadziliśmy w dwóch przeciwsobnych strumieniach: „top-down”- definiując fundamenty firmy (wartości, WHY, wizję, strategię średnioterminową), a także „bottom-up” – słuchając pracowników, rozwijające kluczowe kompetencje, starając się zrozumieć ich wyzwania i pomagając im w codziennej pracy. Tydzień po tygodniu, zespół po zespole, ramię w ramię – zmienialiśmy sposób myślenia, testowaliśmy różne narzędzia, wspólnie szukaliśmy rozwiązań. Bardzo pomogła nam praca w krótkich cyklach i częste sesje “retrospective”, dzięki którym wspólnie odkrywaliśmy kulturę uczenia się na błędach i mogliśmy pozwolić sobie na szybkie “korygowanie kursu”. Równolegle wdrażaliśmy proste autorskie narzędzia informatyczne, pozwalające na transparentną ocenę sytuacji finansowej firmy – m.in.  rentowności projektów, utylizacji czasu pracy czy kosztów utrzymaniu zespołu.

To nie zadziała w środowisku, w którym realizujemy setki projektów, a wszystko zmienia się w zawrotnym tempie…

Jak w każdym projekcie transformacyjnym, na naszej drodze pojawiały się nieoczekiwane trudności. Jedną z nich była duża rezerwa klientów firmy do zaproponowanej restrukturyzacji ich kluczowego dostawcy w kierunku organizacji projektowej. “To nie zadziała w środowisku, w którym realizujemy setki projektów, a wszystko zmienia się w zawrotnym tempie” – zbijanie takich obiekcji wymagało dużej dozy pokory i empatii, a także cierpliwości i konsekwencji we wprowadzaniu zmian. Momentem przełomowym było zorganizowanie wspólnych warsztatów, podczas których wymieniliśmy się mnóstwem doświadczeń, omówiliśmy fundamenty podejścia zwinnego i przedyskutowaliśmy związane z nim wątpliwości. Kluczowy narzędziem budowania wzajemnego zaufania okazały się usprawnienie komunikacji i pokazanie konkretnych efektów zmian, dzięki którym realizacja projektów stała się zdecydowanie bardziej przewidywalna i efektywna.

Niesamowitym przeżyciem była dla nas możliwość współpracy z różnymi oddziałami firmy, m.in. odwiedzenie zespołu w Amsterdamie czy praca zdalna z właśnie powstającym przedstawicielstwem na Dalekim Wschodzie, zlokalizowanym w Bangkoku. W rezultacie naszych spotkań zespoły wywodzące się z różnych kultur i doświadczeń mogą dziś efektywnie pracować w ramach jednego spójnego systemu zarządzania.

Transformowanie ADMIND w bardziej zwinną organizację było dla nas niesamowitym doświadczeniem. Efektem ubocznym naszej współpracy stało się rozwijanie biznesu opartego o trwałe fundamenty w postaci łączących nas wartości.

Projekt, który w pierwotnych założeniach miał być jedynie cyklem kilku szkoleń w obszarze zarządzania, przyniósł efekty także w innych dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstwa. “Byłem bardzo podekscytowany współpracą z Przemkiem i Maćkiem, którzy okazali się prawdziwymi partnerami procesu transformacji naszej firmy. Efektem ubocznym naszej współpracy stało się rozwijanie biznesu opartego o trwałe fundamenty w postaci łączących nas wartości.” – wspomina Mateusz Zabierowski, współwłaściciel ADMIND. Było to możliwe, dzięki zaangażowaniu w transformację szerokiego grona pracowników i poszerzeniu horyzontu działań o obszar kultury organizacyjnej. Dodatkowo, bliska praca i wymiana pomysłów z zespołem zarządzającym przyczyniły się do uporządkowania śmiałej strategii rozwoju biznesu wytyczonej przez właścicieli firmy. Z dużym wzruszeniem przyglądaliśmy się efektom zmian, które stały się początkiem drogi „od dobrego do wspaniałego”.

„Dzięki wsparciu LEANSPIN, zmieniłem sposób myślenia o biznesie i budowaniu kultury organizacyjnej” – mówi Krzysztof Langer. Dziś współpracownicy firmy „dowożą” swoje projekty na czas, czerpią radość z efektywnej pracy zespołowej, a także prowadzą wiele nowych niecodziennych inicjatyw. Zwinność, wsparta odpowiednimi narzędziami zarządczymi, rozprzestrzenia się po całej organizacji – od strategii i zarządzania, przez sprzedaż, po realizację prac na rzecz klientów i współpracę przy innowacyjnych projektach wewnątrzfirmowych.

Zwinność jako wyróżnik strategiczny

Firma ADMIND staje się obecnie awangardą zarządzania zwinnego w branży kreatywnej i zaczyna edukować swoich klientów, dzieląc się z nimi doświadczeniami. Ze zwinności uczyniła swój wyróżnik strategiczny, a nawet – będąc agencja brandingową – wykorzystała ją w budowaniu swojego wizerunku!

Dziękujemy zespołowi ADMIND za zaufanie, możliwość bycia towarzyszami tej fantastycznej podróży i wspólny rozwój na wielu płaszczyznach. Podobno jeden obraz (szczególnie ruchomy…) jest wart więcej niż 1000 słów. Transformacja agile oczami największego polskiego zespołu kreatywnego – Agile@Admind w pełnej wizualnej krasie:

Udostępnij artykuł:
Przemysław Skrzek
Autor:

Przemysław Skrzek

Przedsiębiorca i edukator
Przedsiębiorca i specjalista w branży IT, executive manager, praktyk nowoczesnych metod zarządzania. Pomysłodawca i animator ogólnopolskiego klastra firm informatycznych ITCorner. Certyfikowany menedżer, trener i coach biznesu, a także muzyczny… multiinstrumentalista.
wróć do góry