Radykalna szczerość

Podpisuję się dwoma rękami pod stwierdzeniem, że większość zła tego świata płynie z nieumiejętności komunikowania się z drugim człowiekiem. Dzisiejsza hybrydowa rzeczywistość stawia przed nami dodatkowe ograniczenia, prowadzące do coraz większej ilości komunikacyjnych nieporozumień, które mogą być brzemienne w skutki. Co więcej, potrzeba ciągłego rozwijania kompetencji komunikacyjnych zdaje się być warunkiem koniecznym, by skutecznie budować upełnomocnienie w organizacji.

Postuluję więc tezę – nigdy za wiele umiejętności i dobrych praktyk świadomej komunikacji – i dlatego sięgam dziś po publikację, która na swój unikalny sposób mną wstrząsnęła i zmusiła do głębokiej refleksji nad własnym sposobem komunikowania się ze światem. Niejaka Kim Scott – doświadczona menedżer, zarządzająca kilkusetosobowymi zespołami w strukturach takich gigantów, jak Google czy Apple – w książce “Szef wymagający i wyrozumiały” przedstawia prosty model poświęcony zagadnieniu – uwaga – szczerości w komunikacji. Zderzając ze sobą gotowość do konfrontacji i osobistą troskę o drugą stronę, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, “czy warto być szczerym, a jeśli tak, to jak być szczerym mądrze?”

Serdecznie zachęcamy do tej pasjonującej lektury, a następnie do świadomego i bardzo “troskliwego” praktykowania radykalnej szczerości. Zapewne warto uprzedzić drugą stronę, zanim sięgniemy po naszą nową “superbroń” komunikacyjną.  “Czy mogę być szczery?” – to proste zdanie może otworzyć drogę do prawdziwie budującej konwersacji i dać nam wiele radości z bezpośredniej wymiany spostrzeżeń osadzonych w trosce o wzajemne relacje!

PS. Temat sztucznej inteligencji wszedł ostatnimi czasy do „mainstreamu”. Dlaczego o tym piszę? Korzystamy z okazji by przetestować możliwość przygotowania krótkiego streszczenia książki z pomocą OpenAI – poniżej to, co otrzymaliśmy. Wynik budzi co najmniej refleksję nad sensownością samodzielnego tworzenia postów blogowych ;-):

„Książka Kim Scott jest poradnikiem dla menedżerów, których celem jest budowanie skutecznych zespołów poprzez szczere i otwarte komunikowanie się z pracownikami. Według autorki, radykalna szczerość polega na mówieniu prawdy w sposób bezpośredni, ale jednocześnie opiekuńczy i oparty na empatii. Kim Scott przedstawia wiele przykładów, w których brak szczerości doprowadzał do nieporozumień, nieefektywności i zubożenia relacji międzyludzkich. Z drugiej strony, wykorzystanie radykalnej szczerości może przyczynić się do poprawy atmosfery w zespole, zwiększenia zaangażowania pracowników oraz osiągnięcia lepszych wyników biznesowych. Ważnym elementem radykalnej szczerości jest umiejętność słuchania innych oraz umiejętność wyrażania swoich opinii w sposób akceptowalny dla rozmówcy. Podsumowując, „Radykalna szczerość” to cenna lekcja dla menedżerów, którzy chcą stworzyć efektywny i harmonijny zespół oparty na zaufaniu i otwartej komunikacji.”

Udostępnij artykuł:
Przemysław Skrzek
Autor:

Przemysław Skrzek

Przedsiębiorca i edukator
Przedsiębiorca i specjalista w branży IT, executive manager, praktyk nowoczesnych metod zarządzania. Pomysłodawca i animator ogólnopolskiego klastra firm informatycznych ITCorner. Certyfikowany menedżer, trener i coach biznesu, a także muzyczny… multiinstrumentalista.
wróć do góry